tr

KOLTUK TAKIMI SEÇİMİ

Bir evin düzenlenmesi düşünülen ilk alanı hiç şüphesiz ‘’Oturma Odaları’’ oluyor. Günümüz modern diliyle ‘’Yaşam Odaları’’ da diyebiliriz.

Peki, seçim yaparken hangi isteklerimizi olduğu gibi yansıtabiliyoruz, hangi konulara zorunlu olarak uyum sağlıyoruz?

Günümüzde seçim yapmamızı zorlaştıracak kadar fazla model olduğu su götürmez bir gerçek. Bu yüzden aradığımız model belli olsa da, karar vermeden önce kafamız fazlasıyla karışıyor. Hâlâ karar vermediyseniz yazıyı okumaya devam edin.

MODEL SEÇİMİ

Bu alanda kendinizi rahat hissetmek istiyor ve zamanınızın büyük çoğunluğunu burada geçiriyorsanız: Kolları yüksek olmayan, üçlü formundaki, açılıp yatak olabilen ve doğal ahşap ayaklı koltuklar rahatlığınıza rahatlık katacaktır. Son yıllarda modern hayatın getirimleriyle hayatımıza dahil olan metal ayak koltuklar gözünüze daha hoş görünecek, ama konfor alanınızı biraz kısıtlayacaktır. Tamamen sizin zevkinize ait bir seçim olacak. Bunun yanında Chester koltuklar da son yıllarda gözümüzün alıştığı detaylardan oldu. Eğer sizin gözünüzü yormaya başladıysa düz formda koltukları seçimleriniz arasına alabilirsiniz.

Küçük odalar için seçiminizi köşe koltuktan yana kullanmanız, daha geniş ve ferah bir ortam sağlayacaktır. Bir adet doğru seçilmiş L koltuk ve iki adet berjerle de yaşam alanınızı çok rahat oluşturabilirsiniz.

KUMAŞ ve RENK SEÇİMİ

Biliyoruz ki renk ve kumaş seçimi de model seçimi kadar önemli. Modelin, odanın tasarımını ve sizin atmosferinizi tamamen etkileyebiliyor.

Kumaş seçerken dikkat ettiğimiz ilk nokta, temizliği oluyor. Kadife, tay tüyü, şönil, tüvit kumaşlar bakımı ve temizliği kolay kumaşlardır. Sık dokumalı kumaşlardan olan, keten, koton ve sentetik viscon da dayanıklı ve bakımı kolay olan kumaşlardandır. Tavsiyemiz; bu aşamada kumaşa dokunun ve hissedin.

Dokusuna karar verdiysek sıra renk seçiminde; yorgun bir günün ardından kendimizi dinlendirebildiğimiz, nadir yer evlerimiz. Bu yüzden gözü yormayan, dingin, içimizi ferahlatan renkler tercih etmek istiyoruz. Beyaz ve krem tonlar temiz kalması açısından korumanın zor olduğu renkler. Bu yüzden gri ve tonları tercihlerinizde ön sırada olabilir.

Fazla ışıltılı veya canlı renklerden ziyade, mat ve pastel renkler size iyi gelecektir. Özellikle pembe, su yeşili ve mavi 2020 dekorasyonunun öne çıkan renklerinden. Bu renkleri dilerseniz kırlentlerde, tablolar da veya dekoratif objelerde kullanarak da dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.